Za éry totality se psalo o nÄ›meckých ovÄácích, jak stateÄnÄ› brání naÅ¡e hranice a skoro ve vÅ¡ech filmech byli také jen oni. Zapomínalo se na ty ostatní, například belgické ovÄáky. Až pak pÅ™iÅ¡el Äeskoslovenský vlÄák. Je to velmi mladá rasa. VlÄáci jsou vlastnÄ› pouze dva. PrávÄ› ten Äeskoslovenský a saarlosův. Zbytek jsou ovÄáci.  

Pokud je uvidíte vedle sebe, zjistíte, že Å™eÄi o tom, že od sebe nejdou rozeznat jsou vyložený nesmysl. ÄŒeskoslovenský vlÄák je skuteÄnÄ› více podobný vlku. Má krátké uÅ¡i, na rozdíl od například nÄ›meckého ovÄáka a jdou také rozeznat podle oÄí. VlÄák je má jakoby Å¡ikmé a jinak zbarvené. Co se týÄe povahy, vlÄák je trochu drsnÄ›jší, dá-li se to tak nazvat, ale nemusí to být pravda vždy. Záleží na povaze jednotlivého psa, který nemůže reprezentovat celou rasu jako takovou.  

pejsek v trávě

O nÄ›co výše je psáno, že je to pomÄ›rnÄ› mladá rasa. Vznikla totiž teprve kolem padesátých let minulého století. Pokud to chcete pÅ™esnÄ›ji, tak úplnÄ› první kříženci vlÄice Brity a nÄ›meckého ovÄáka Cézara z BÅ™ezového háje se narodili 26. kvÄ›tna 1958 v LibÄ›jovicích. Což je malé mÄ›steÄko u ÄŒeských BudÄ›jovic. Oficiální uznání rasy pÅ™iÅ¡lo zhruba o tÅ™icet roků pozdÄ›ji. VlÄák vznikl křížením nÄ›meckého ovÄáka a karpatského vlka. Vlk je to tak na deset procent.  

vlk

Na rozdíl od nÄ›meckého ovÄáka má blíže k přírodÄ›, je vytrvalejší a sto kilometrů ve snÄ›hu zdolá celkem v pohodÄ›. Také je výborný k jízdÄ› na kole nebo saních. Je tedy velmi vhodný pro turistu, který má rád horské túry, ale také jiné sportovce.  

NaÅ¡i chovatelé jsou známí po celém svÄ›tÄ› a Å¡těňátka se neprodávají zrovna levnÄ›. Tohle není pes pro chudé. A pokud si chce nÄ›kdo vydÄ›lat na množení, asi to nepůjde. CSV má totiž nastaveny velmi přísná zdravotní pravidla, pár musí mít testy a další vÄ›ci, aby mohli být chovný pár. To vÅ¡e se peÄlivÄ› hlídá, takže CSV je zaruÄenÄ› velmi „Äistokrevný“. 

Profile Picture for