Elektřina se stala běžnou součástí našich domácností, ale i veškerých provozů. Pravdou je, že život bez ní si již nemůžeme ani představit. Jistě, můžeme si říci, že bychom bez ní dokázali žít, a například si svítit petrolejkou, ovšem jen málokdo si uvědomuje, jak hluboko do našeho života pronikla. Nesmíme zapomínat například na zdravotní péči, která je také v podstatě naprosto závislá na elektřině. Život tak, jak jej známe, bez ní zkrátka již není možný. Avšak všichni zároveň velmi dobře víme, že elektrický proud je i nebezpečný. Všichni víme, že rána elektrickým proudem může být i fatální.
To je koneckonců důvod, proč máme prakticky všude, kde se pracuje s elektřinou, upozornění na bezpečnostní riziko. Je tedy na místě se ptát, jaká má domácí elektroinstalace jištění, že s ní můžeme pracovat bez sebemenších obav, a některé elektrické přístroje mohou obsluhovat i děti? Pravdou je, že zde je hned několik způsobů, kterými je proud v běžné domácnosti zabezpečen, aby lidem neuškodil. Tím prvním je použití kvalitních izolačních materiálů. To můžeme vidět především na rozvodech samotných, ale také na tom, že jsou zabudované hluboko do zdi. Tím se zvyšuje izolace a zároveň také snižuje riziko poškození kabelů.
Je to tedy v podstatě dvojí zabezpečení. Dále zde máme hromosvody, které jsou také jednou z důležitých součástí ochrany. Zdaleka největším problémem bylo, když dům zasáhl blesk. Ten se totiž dostal díky své síle i do elektrického vedení, které přetížil a spálil, což nejen vedlo k jeho zničení, ale leckdy také ke vzniku požáru. Vývoj hromosvodu, který tento problém vyřešil, byl tedy nevyhnutelný. Zapomenout však nesmíme ani na pojistky. Ty jsou další věcí, která má zajistit, že nedojde k přetížení sítě. Fungují tak, že pokud napětí v síti přesáhne určitou hodnotu, vypnou se a zamezí tak dalšímu průtoku elektřiny. To vše nám pak zajistí potřebnou bezpečnost.